Pazartesi - Cuma ( 9.00 - 17.00 )  Cumartesi (9.00 - 16.00)

Basından

Basında yer alan makaleler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gönül Çimen doğum sonrası görülen kanamalar hakkında bilgiler verdi. Çimen, doğum sonrası kanamalara erken müdahalenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Doğum sonrası kanamalar, tüm dünyada anne ölüm ve sakatlıklarının önde gelen nedenlerinden bir tanesi. Bunun yanı sıra doğum sonrası kanamalar erken teşhis ile önlenebiliyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gönül Çimen doğum sonrası görülen kanamalar hakkında bilgiler verdi.

Doğum sonrası kanamalara hakkında bilgi veren Op. Dr. Çimen, "Vajinal doğum sonrası 500 mililitre, sezaryen ile doğum sonrası bin mililitre kanamanın olması beklenilen bir durumken, bu miktarların üzerindeki kanamalar aşırı kanama olarak tanımlanır. Kanama riski yüksek hastaların belirlenmesi, kanamayı önlemeye yönelik girişimler, tanının erken dönemde konulması, zamanında ve uygun yönetim anne ölümlerinin önlenmesinde anahtar rol oynuyor" dedi.

'Durdurulamayan kanamalar rahmin alınması gibi sonuçlar doğurabiliyor'

Doğum sonrası kanamaların; erken (ilk 24 saatte olanlar) ve geç (24 saat-12 hafta arasında olanlar) olarak ikiye ayrıldığını aktaran Op. Dr. Çimen, "Erken kanamalarda en sık neden; uterin atoni yani rahmin yeterince kasılamamasıdır. Kasılamayan rahim içindeki damar ağızları açık kalarak aşırı miktarda kanama oluşur. Bu sebeple atoni hızla müdahale edilmesi gereken ciddi bir acil durumdur. Müdahalede amaç rahmin kasılmasını sağlamak ve annenin dolaşım sisteminin bozulmasını önlemektir. Bunun için bazı ilaç tedavileri uygulanır. Gerekli hastalarda kan ürünleri tatbik edilir. Eğer ilaçlara yanıt alınıyor, kasılma gerçekleşiyor ve kanama azalıyorsa anne uygun şekilde takip edilir. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kanama devam ediyorsa anne ameliyata alınır, çeşitli cerrahi tekniklerle veya rahim alınarak kanama durdurulmaya çalışılır. Operasyon sonrası annenin hayati tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar yoğum bakım şartlarında bakımı ve tedavisi yapılır" şeklinde konuştu.

İSTANBUL (AA) - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gönül Çimen, serviks kanserinin (rahim ağzı kanseri) kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu belirtetrek, "Başarılı tarama programlarının yapılmasıyla kanser riski azalabilir. Sağlığını ve geleceğini düşünen her kadının taramalarını düzenli yaptırması gerekli." uyarısında bulundu.

Çimen, yaptığı açıklamayla rahim ağzı kanserinin belirtileri ve teşhisi, smear testinin önemi ve rahim ağzı kanserine neden olan human papilloma virüs (HPV) tipleri hakkında bilgiler verdi.

Çimen, rahim ağzı kanserinin kadınlarda meme kanserinden sonra en fazla görülen 2. kanser olduğuna ve dünya üzerinde her 2 dakikada bir 1 kadının ölümüne neden olduğunu belirterek, "Başarılı tarama programlarının yapılmasıyla kanser riski azalabilir. Sağlığını ve geleceğini düşünen her kadının taramalarını düzenli yaptırması gerekli." ifadelerini kullandı.

Serviksin rahmin alt 1/3'lük kısmı olduğunu aktaran Çimen, serviksin rahmin vajinaya açıldığı ve doğum esnasında genişleyen kısmı olduğunu kaydetti.

İSTANBUL, (DHA) Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gönül Çimen vajinal akıntıların aniden başlamasının enfeksiyona işaret edebileceğini belirtti.

Vajinanın kendi içinde farklı mikroorganizmalar içeren bir floraya sahip olduğunu belirten Dr. Çimen, bu dengenin bozulmasının enfeksiyona neden olabileceğini açıkladı ve şunları söyledi:

"Saydam-beyaz, kokusuz ve kaşıntının eşlik etmediği özellikle adet dönemi sonrası artan akıntının olması doğaldır. Ancak akıntının miktarı sürekli bir ped veya tampon koymayı gerektirecek düzeydeyse aşırıdır. Ani başlangıç göstermesi enfeksiyonu gösterir. Yeşilimsi, sarı renk ve beraberinde keskin balık kokusu şeklinde kötü koku olması veya kaşıntının eşlik etmesi de enfeksiyon belirtileridir."

"DUŞ VAJİNAYI ENFEKSİYONDAN KORUYAN BİR ÖNLEM DEĞİLDİR"

Vajinal enfeksiyona neden olabilecek birçok etken olduğunu belirten Dr. Çimen, "En sık karşılaştıklarımız mantar, bakteriyel vajinoz, trikomonal vajinittir. Hepsinin kendine has tedavisi olup bazı enfeksiyonlar da eş zamanlı tedavi uygulamak gerekir. Bu enfeksiyonlar herhangi bir sebep olmadan da görülse de vajinal duş, vajen içi araçların kullanılması, yeni veya birden fazla cinsel partnerin olması durumunda daha çoktur. Ülkemiz kadınlarında vajinal duş bir nevi korunma yöntemi ya da hijyen düşünülerek uygulansa da bu duş korunmayı sağlamaz ve floradaki yararlı mikroorganizmalara zarar vererek dengeyi bozar ve enfeksiyona neden olur. Parfümlü sprey, pudra, sentetik çamaşırlar, sperm öldürücü argonlar, jeller, kremler ve tamponlarda vajinit durumunu arttıran etkenler arasındadır" dedi.

ADRES

Kültür Sok. E5 Yolu No:1 Bahçelievler / İstanbul

Randevu Al

Randevu Al

E-Posta

bilgi@drgonulcimen.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma 8.30 -17.30 Cumartesi 8.30- 18.30

drgonulcimen.com,

1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Medical park bahçelievler hastanesi kadın doğum doktorları, İstanbul avrupa yakası, hizmet bölgesi olarak bahçelievler ilçesi, yayla, yenibosna, şirinevler, kocasinan ve bakırköy ilçesi , ataköy, basınköy, florya, yeşilköy, yeşilyurt semtlerine yakındır.