GEBELİK HESAPLAMA ARACI

heading_decoration

Gebelik hesaplaması için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

GEBELİK HESAPLAMA SONUCUNUZ

...

Muhtemel gebe kalma tarihiniz :

 

Bugün Fetal Yaş :

 

Bebeğinizin İlk Kalp Atışının Ultrasonda Duyulması:

 

(7 hafta ila 8 hafta)

İkili test için en iyi tarih aralığı :

 

(12 hafta ila 13 hafta)

4'lü test için en iyi tarih aralığı:

 

(16 hafta ila 18 hafta)

Organ Tarama Ultrasonu (2. düzey ultrason) Tarihi:

 

(20 hafta ila 22 hafta)

Tahmini Gebelik Bitiş Tarihi:

 

 

Son dönemin ilk günü

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer (veya gebe kaldıktan 38 hafta sonra), bu nedenle genellikle son tarihinizi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Bunu yapmanın başka bir yolu, son adet döneminizin ilk gününden üç ay çıkarmak ve yedi gün eklemek. Bu nedenle, son adet döneminiz 11 Nisan’da başlamışsa, üç ay 11 Ocak’a kadar geri sayar ve ardından yedi gün eklersiniz;

Doktorunuz gebelik bitiş tarihinizi bu şekilde tahmin edecektir ve bu oldukça doğru bir hesaplamadır. Ancak unutmayın: Bir veya iki hafta önce veya sonra doğum yapmanız normaldir.

Gebe kalma tarihi

Son adet tarihinizin ilk gününe göre doğum yapacağınız tarihi hesaplamak, adet döngüsü düzenli olan kadınlar için doğru sonuç verir. Ancak, döngünüz düzensizse, SAT yöntemi sizin için doğru sonuç vermeyebilir.

Güvenilir bir tahmini gebelik bitiş tarihi önemli olduğundan, siz ve doktorunuz bu tarihi hatırlamak yerine gebe kalma tarihinizi kullanabilirsiniz. Tahmini bitiş tarihinizi hesaplamak için 266 gün ekleyin.

Ultrason taraması

Gebe kaldığınız tarihi kesin olarak belirleyemeseniz bile, son adet döneminizin gününü unutun veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden de emin değilseniz, diğer ipuçları size ve doktorunuza ilk doğum öncesi randevunuzda bitiş tarihinizi belirlemenize yardımcı olabilir:

Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir ultrason. Bazı doktorlar erken dönemde ultrasonu rutin olarak gerçekleştirir, ancak çoğu zaman sadece adetleriniz düzensizse, 35 yaş ve üzerindeyseniz, düşük veya hamilelik komplikasyonları öykünüz varsa veya bitiş tarihi fizik muayenenize ve SAT’a göre belirlenemiyorsa erken ultrason gerçekleştirmektedir.

Bebeğin kalp atışının ilk kez duyulduğu (değişse de 7 veya 8 hafta civarında) ve ilk fetaş hareketi hissettiğinizde (ortalama 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha sonra olabilir) gebelik kilometre taşları, doğum yapacağınız gebelik bitiş tarihinizin doğru olup olmadığı konusunda ipuçları verir.

Kasık kemiğinizden rahminizin üst kısmına kadar olan ölçüm olan fundal yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyaretinizde doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir ve bitiş tarihinizi doğrulanmasına yardımcı olur.

İlk dahili gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek rahim boyutu da doğum yapacağınız tarihi saptamak için bir faktör olabilir.

Doğum yapma tarihimi planlayabilir miyim?

Yaz ortasında hamile kalmaktan kaçınmaya çalışıyorsanız veya küçük çocuğunuzla zamanınızı en üst düzeye çıkarmak isteyen bir öğretmen olun, gebelik bitiş tarihinizi “planlamak” için gebe kaldığınız zamanları deneyebilirsiniz .

Ancak, gerçekten istediği zaman hamile kalabilen şanslılardan biri olsanız bile, günü (hatta doğum yaptığınız haftayı yada ayı tam olarak planladığınız gibi gerçekleşemeyeceğini unutmayın.)

Doğum yapacağım tarih değişebilir mi?

Evet, bitiş tarihiniz değişebilir. Endişelenmek için kesinlikle bir neden olmasa da, doktorunuz hamileliğiniz ilerledikçe çeşitli nedenlerle son tarihinizi değiştirebilir.

Periyodlarınız düzensiz olabilir ve erken ultrason randevunuz kapalı olabilir veya ilk ultrasonunuz ikinci trimesterde olabilir.

Ayrıca fundal yüksekliğinizin anormal olması veya bebek tarafından üretilen bir protein olan alfa-fetoprotein (AFP) seviyelerinizin normal aralığın dışında olması olabilir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Trimester (İlk 3 aylık dönem)

hafta hafta hamilelik 1 2 3

1. 2. ve 3. Haftalar

Hamilelik haftanız, son adet tarihinizin ilk gününden itibaren başladığı kabul edilir.Bu, ilk 2 haftada aslında hamile olmadığınız anlamına gelir. Vücudunuz her zamanki gibi yumurtlamaya (yumurtalıklarınızdan birinden yumurta bırakmaya) hazırlanıyor.

 

gebelik 4 hafta

Gebelik 4. Haftası

Erken hamileliğin 4 ila 5’inci haftalarında, embriyo rahim içinde büyür ve gelişir. Dış hücreler annenin kan dolaşımıyla bağlantı kurmak için uzanır. İç hücreler 2 ve daha sonra 3 tabaka halinde oluşur.

5 haftalık hamilelik

Gebelik 5. Haftası

Bebeğin sinir sistemi gelişir ve ana organlarının temelleri oluşur. Bu aşamada, embriyo yaklaşık 2 mm uzunluğundadır. Kalp, ilk olarak tüp benzeri basit bir yapı olarak şekillenir. Kan dolaşmaya başlar.

gebelik 6 hafta

Gebelik 6. Haftası

6 ila 7 haftalık hamileyken, kalbin olduğu yerde büyük bir şişkinlik ve nöral tüpün baş ucunda bir yumru vardır. Bu yumru beyin ve kafa olacaktır.

hafta hafta gebelik 7 hafta

Gebelik 7. Haftası

7 haftaya kadar, embriyo baştan aşağıya yaklaşık 10 mm uzunluğunda büyümüştür. Bu ölçüme baş-popo uzunluğu denir.Beyin hızla büyür ve bu da kafanın vücudun geri kalanından daha büyük görünmesine neden olur.

hafta hafta gebelik 8 hafta

Gebelik 8. Haftası

8 haftalık hamileyken bebeğe fetüs denir, bu da yavru anlamına gelir.Bacaklar uzamaya devam eder. Bacağın farklı kısımları henüz tam olarak farklılaşmamıştır

hafta hafta gebelik 9 hafta

Gebelik 9. Haftası

Bebeğin yüzü yavaşça oluşuyor. Gözler daha büyük ve daha açıktır ve içlerinde bir miktar renk (pigment) vardır. Bir ağız ve küçük tat tomurcukları olan bir dil var.

gebelik 10 hafta

Gebelik 10. Haftası

Kulaklar bebeğinizin kafasının yanlarında gelişmeye başlar ve kulak kanalları kafanın içinde oluşur.Bebeğinizin yüzüne bakabiliyorsanız, bir üst dudak ve 2 küçük burun deliği görebilirsiniz.

hafta hafta gebelik 11 hafta

Gebelik 11. Haftası

Bebek hızla büyür ve plasenta hızla gelişir – yaklaşık 12. haftada tamamen oluşur. Yüz kemikleri oluşur. Göz kapakları kapalı ve henüz birkaç ay boyunca açılmayacaktır.

hafta hafta gebelik 12 hafta

Hamileliğin 12. Haftası

Son döneminizden sadece 12 hafta sonra, fetus tamamen oluşur. Tüm organlar, kaslar, uzuvlar ve kemikler yerinde ve genital organlar gelişmiştir.
Artık bebeğin büyümesi ve olgunlaşması gerekir.

hafta hafta gebelik 13 hafta

Gebelik 13. Haftası

Bebeğiniz yaklaşık 25g ağırlığındadır.
Bebeğinizin yumurtalıkları veya testisleri tamamen vücutlarında gelişir ve cinsel organlar vücutlarının dışında oluşur.

2Trimester (İkinci 3 aylık dönem)

 

hafta hafta gebelik 14 hafta

Hamilelik 14. Hafta

14 haftada, bebek baştan aşağıya yaklaşık 85 mm uzunluğundadır.
Şimdi, bebek mideye geçen küçük amniyotik sıvı parçalarını yutmaya başlar. Böbrekler çalışmaya başlar ve yutulan sıvı idrar olarak amniyotik sıvıya geri döner.

hafta hafta gebelik 14 hafta

Hamilelik 15. Hafta

Bu süre zarfında bebeğiniz duymaya başlayacak – dış dünyadan gelen sesler ve sindirim sisteminizin çıkardığı seslerin yanı sıra sesinizin ve kalbinizin sesini duyabilirler. Gözler ayrıca ışığa duyarlı olmaya başlar.

hafta hafta gebelik 16 hafta

Hamilelik 16. Haftası

Bebeğin yüzünün kasları artık hareket edebilir ve yüz ifadelerinin başlangıcı görünür. Bebeğiniz henüz bunları kontrol edemez.Sinir sistemi gelişmeye devam ederek bebeğinizin bacaklarındaki kasların esnemesini sağlar.

hafta hafta gebelik 17 hafta

Hamileliğin 17. Haftası

17 haftalık hamileyken, bebeğiniz hızla büyüyor ve şimdi yaklaşık 150 g ağırlığında.Yüz artık daha çok insan gibi görünmeye başlar ve kaşlar ile kirpikler büyümeye başlar. Göz kapakları hala kapalı olmasına rağmen, bebeğinizin gözleri şimdi hareket edebilir.

hafta hafta gebelik 18 hafta

Hamilelik 18. Haftası

Bebek biraz hareket eder ve dış dünyadan müzik gibi yüksek seslere yanıt verebilir. Bu hareketleri henüz hissetmeyebilirsiniz, özellikle de ilk hamileliğiniz ise.Hamilelikte karın veya mide ağrısı yaygındır ve bağlarınız büyüyen rahminizi desteklemek için gerildiği için bu ağrılar oluşabilir.

hafta hafta gebelik 19 hafta

Hamilelik 19. Haftası

Bebeğiniz biraz kilo almaya başlar, ancak yine de çok fazla yağ içermez, bu yüzden bebeğinizi şimdi görebilseydiniz, biraz buruşmuş görünecekti. Bebek hamileliğin geri kalanı için kilo almaya devam edecektir.

20 hafta gebelik

Hamilelik 20. Haftası

20 haftaya kadar bebeğinizin cildi vernix adı verilen beyaz, yağlı bir maddeyle kaplanır. Bu, amniyotik sıvıda cildin korunmasına yardımcı olur. 20 haftalık hamilelikte hamileliğinizin yarısındasınız. Karnınızın ortasından koyu bir çizgi gelişebilir.

21 haftalık gebelik

Hamileliğin 21. Haftası

21 haftaya kadar bebeğiniz 350 g ağırlığındadır.
Bu aşamadan itibaren bebeğiniz, şimdiye kadar bebeğinizden daha ağır olan plasentadan daha ağır olacaktır. Plasenta hamilelik boyunca büyümeye devam edecek, ancak bebeğiniz kadar hızlı olmayacaktır.

22 haftalık gebelik

Hamilelik 22. Haftası

Bebeğiniz sizinkiyle aynı olmayacak bir uyku ve uyanma modeline girmeye başlıyor. Geceleri uyurken, siz rahat hissedip uyumaya çalışırken bebeğiniz uyanık ve hareket halinde olabilir. Herkesde çatlak izleri olmayabilir , ancak yaklaşık 22 ila 24 haftalık hamileyken bu izler fark edilir olmaya başlayacaktır.

23 haftalık gebelik

Hamileliğin 23. Haftası

Bebeğinizin akciğerleri henüz düzgün çalışamaz, ancak rahim dışındaki hayata hazırlanmak için nefes hareketleri uygularlar. Bebeğiniz tüm oksijeni plasenta yoluyla sizden alır ve bunu doğuncaya kadar yapar.

 

24 haftalık gebelik

Hamilelik 24. Haftası

24 haftalık hamileyken, bebek doğarsa hayatta kalma şansına sahiptir. Bu zamandan önce doğan bebeklerin çoğu, akciğerleri ve diğer hayati organları yeterince gelişmediği için yaşayamaz.

25 haftalık gebelik

Hamilelik 25. Haftası

Bebek çok hareket edip, dokunma ve sese cevap verir. Çok yüksek bir ses onları etkileyip bebeğiniz tekme atabilir ve bunu hissedebilirsiniz.
Bebeğiniz düzenli olarak idrarı amniyotik sıvıya geçirir.

26 haftalık hamilelik

Hamilelik 26. Haftası

Bebeğin göz kapakları ilk kez açılıyor ve yakında kırpmaya başlayacaklar.
Hamilelik ve doğum pelvik tabanın kaslarını zayıflatabilir , öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya güldüğünüzde zaman zaman idrar kaçırmaları yaşayabilirsiniz.

27 haftalık gebelik

Hamilelik 27. Haftası

Bebeğinizin kalp atış hızı dakikada ortalama 140 atım olacaktır. Bu hala kendi kalp atış hızınızdan çok daha hızlı. Bebeğinizin beyni, akciğerleri ve sindirim sistemi oluşur, ancak tamamen olgun değildir ve hala gelişmektedir.

3Trimester (Üçüncü 3 aylık dönem)

 

gebelik 28 hafta

Hamileliğin 28. Haftası

28 haftaya kadar bebeğiniz 1 kg ağırlığındadır ve mükemmel bir şekilde oluşur.
Bebeğin kalp atışı artık bir stetoskop ile duyulabilir. Eşiniz bile karnınızı dinleyerek onu duyabilir, ancak doğru yeri bulmak zor olabilir.

gebelik 29 hafta

Hamileliğin 29. Haftası

Bebeğiniz bu aşamada çok aktif olmaya devam eder ve muhtemelen birçok hareketin farkında olacaksınız. Her gün hissetmeniz gereken belirli sayıda bebek hareketi yoktur – her hamilelik farklıdır.

gebelik 30 hafta

Hamileliğin 30. Haftası

Emme refleksi şu anda gelişiyor ve bebeğiniz başparmağını veya parmaklarını emebilir. Bebek dolgunlaşır ve cilt daha az kırışık ve daha pürüzsüz görünmeye başlar.

gebelik 31 hafta

Hamileliğin 31. Haftası

Bebeğinizin gözleri şimdi odaklanabilir. Akciğerler hızla gelişir, ancak bebeğiniz yaklaşık 36 haftaya kadar kendi kendine nefes alamaz.

gebelik 32 hafta

Hamileliğin 32. Haftası

Yaklaşık 32 haftaya kadar, bebek genellikle başları aşağı doğru, doğum için hazır olarak uzanır. Bu sefalik sunum (baş geliş) olarak bilinir.

gebelik 33 hafta

Hamileliğin 33. Haftası

33 haftalık hamilelik ile bebeğin beyni ve sinir sistemi tamamen gelişir.
Hamilelikte çok fazla kafein bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğmasına neden olabilir.

gebelik 34 hafta

Hamileliğin 34. Haftası

Bebeğinizin kemikleri kafatası kemikleri dışında sertleşmeye devam eder. Kafatası kemikleri ise doğum kanalında yolculuğu kolaylaştırmak için doğumdan sonraya kadar yumuşak olarak kalır.

gebelik 35 hafta

Hamileliğin 35. Haftası

Bebeğiniz şimdi rahimde kıvrılmış, bacaklar göğsüne doğru bükülmüştür.  Artık hareket etmek için çok az yer vardır , ama yine de pozisyonunu değiştirecektir,

gebelik 36 hafta

Hamileliğin 36. Haftası

36 haftaya kadar bebeğinizin akciğerleri tamamen oluşur ve doğumdan sonra ilk nefeslerini almaya hazırdır.

gebelik 37 hafta

Hamileliğin 37. Haftası

37. haftada hamileliğiniz tam dönem (miad) olarak kabul edilir. Ortalama bir bebek şu anda 3-4kg ağırlığındadır. Bebeğiniz doğmaya hazırdır ve önümüzdeki birkaç hafta içinde onunla tanışacaksınız.

gebelik 38 hafta

Hamileliğin 38. Haftası

Bebeğiniz doğum sırasında bazen meydana gelebilecek kaka yapması, amniyotik sıvı mekonyum içerecektir.

gebelik 39 hafta

Hamileliğin 39. Haftası

Son haftalarda, doğumdan bir süre önce, bebeğin kafası pelvisinize doğru hareket etmelidir. Bebeğinizin başı bu şekilde aşağıya indiğinde yerleşmiş olduğu söylenir.

 

gebelik 40 hafta

Hamileliğin 40. Haftası

Bebeğinizin vücudunu kaplayan ince saçların (lanugo) hemen hemen hepsi gitti, ancak bazı bebekler doğduklarında küçük yamalar bulundurabilir.

Yardım etmek için buradayız.
Şimdi Online Randevu Alın
Randevu öncesi sorularınız mı var veya bazı açıklamalara mı ihtiyacınız var? İnstagram hesabımı takip ederek sorunu sor cevabını hikayede gör.