Hamilelik sırasında ayak ve ayak bileği şişmesine çeşitli faktörler katkıda bulunur. Vücudunuz hamilelik sırasında daha fazla sıvı tutar. Ayrıca, büyüyen rahminiz damarlarınıza baskı yapar, bu da kalbinize kanın geri dönüşün hızını bozar. Hormonal değişiklikler de rol oynar.

Hamilelik sırasında ayak ve ayak bileği şişmesi yaygındır ve genellikle doğumdan sonra kaybolur. Bu arada, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

 
  • Ayakta kalmaktan kaçının. Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Yapabildiğiniz zaman, ayaklarınız yukarıda olacak şekilde oturun ve bazen ayak bileklerinizden ayaklarınızı hareket ettirin ve baldır kaslarınızı germek için ayaklarınızı hafifçe esnetin. Daha da iyisi, bacaklarınız yüksekte kalacak şekilde uzanın.
  • Sol tarafınza yatın. Bu, kanı vücudunuzun alt yarısından kalbinize geri döndüren büyük damarda ki baskıyı azaltır. Bacaklarınızı yastıklarla hafifçe kaldırmanız da yardımcı olabilir.
  • Kompresyon çorapları giyin. Doktorunuz gün içinde destekleyici tayt veya çorap giymenizi önerebilir.
  • Fiziksel olarak aktif olun. Yürüyüş yapın, sabit bir bisiklete binin veya havuzda yürüyün.
  • Havuzda durun veya yürüyün. Ayak ve ayak bileği şişmesi için su basıncı kullanımı hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, havuzda ayakta durmak veya yürümek bacaklardaki dokuları sıkıştırmaya yardımcı olur ve hamilelik sırasında şişlikten geçici olarak rahatlama sağlayabilir.
  • Bol giysiler giyin. Sıkı giysiler kan akışını kısıtlayabilir. Ayak bileklerinde kalan sıkı bantlı çoraplar giymeyin.

Bazı araştırmalar, ayak, el ve kulakların belirli bölgelerine baskı uygulanmasını içeren ayak masajı ve refleksolojinin, hamilelik sırasında ayak ve ayak bileği şişmesini azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, şişlikler içtiğiniz su miktarını azaltmak anlamına gelmez. Tıp Enstitüsü, hamilelik sırasında günde yaklaşık 10 bardak (2.4 litre) sıvı önermektedir.

Hamilelik sırasında hafif ayak ve ayak bileği şişmesi normal olmasına rağmen, ağrılı olan ani şişlik - özellikle de sadece bir bacaktaysa - kan pıhtısının bir göstergesi olabilir (derin ven trombozu). Şişliklerde ani artış, kan basıncınızın normalden daha yüksek olduğu anlamına da gelebilir. Her iki koşul da derhal değerlendirme ve tedavi gerektirir.

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi dilerim. Sevgilerle