Pazartesi - Cuma ( 9.00 - 17.00 )  Cumartesi (9.00 - 16.00)

Genel bakış

Sezaryen doğum, bir bebeği karın ve uterustaki insizyonlardan geçirmek için kullanılan cerrahi bir prosedürdür.

Gebelik komplikasyonları geliştirirseniz veya daha önce bir sezaryeniniz varsa ve sezaryen sonrası vajinal doğum yapmayı düşünmüyorsanız sizin için doktorunuz bir sezaryen planı yapar.

Hem prosedür sırasında hem de sonrasında sezaryen sırasında ne olacağını bilmek, hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

 

Nedenler 

Bazen sezaryen doğum sizin veya bebeğiniz için vajinal doğumdan daha güvenlidir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda sezaryen önerebilir:

 • Travay ilerlemiyorsa. Durdurulan eylem en yaygın nedenlerinden biridir. Birkaç saat boyunca güçlü kasılmalara rağmen rahim ağzınız yeterince açılmıyorsa, ilerlemeyen bir travaydan şüphelenilir.
 • Bebeğiniz sıkıntı içinde. Doktorunuz bebeğinizin kalp atışındaki değişiklikler konusunda endişe duyuyorsa, sezaryen en iyi seçenek olabilir.
 • Bebeğiniz veya bebekleriniz anormal bir konumda. Sezaryen; ayakları veya kalçaları önce doğum kanalına (makat) girerse veya bebek önce yan veya omuza (enine) yerleştirilirse bebeği doğurmanın en güvenli yolu sezaryen olabilir.
 • İkiz Gebelik . İkiz taşıyorsanız ve önde gelen bebek anormal bir konumdaysa veya üçüz veya daha fazla bebeğiniz varsa sezaryene ihtiyaç duyulabilir.
 • Plasentayla ilgili bir sorun var. Plasenta serviksinizin açıklığını kaplıyorsa (plasenta previa) önde gelen kısım ise  doğum için sezaryen önerilir.
 • Sarkık göbek kordonu. Bir göbek kordonu bebeğinizin önündeki serviksinizden geçerse sezaryen önerilir
 • Bir sağlık sorununuz var. Kalp veya beyin rahatsızlığı gibi ciddi bir sağlık sorununuz varsa sezaryen önerilebilir. 
 • Genital herpes: Doğum sırasında aktif bir genital herpes enfeksiyonunuz varsa  sezaryen önerilir.
 • Mekanik engel. Doğum kanalını tıkayan büyük bir fibroidiniz, ciddi şekilde yer değiştirmiş bir pelvik kırık varsa veya bebeğinizin kafanın alışılmadık derecede büyük olmasına (ciddi hidrosefali) neden olan bir durumu varsa sezaryene ihtiyacınız olabilir.
 • Daha önce geçirilmiş sezaryen varlığında

Bazı kadınlar doğumdan veya vajinal doğumun olası komplikasyonlarından kaçınmak veya planlı bir doğumun kolaylığından yararlanmak için ilk bebekleriyle sezaryen talep eder. Ancak, birkaç çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bu önerilmez. Birden fazla sezaryene sahip kadınlar, uterusun cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebilecek plasenta problemleri ve ağır kanama riski taşırlar (histerektomi). İlk doğumunuz için planlı bir sezaryen düşünüyorsanız, sizin ve bebeğiniz için en iyi kararı vermek üzere doktorunuzla birlikte tartışın.

 

Riskler

Diğer büyük ameliyat türleri gibi, sezaryen de risk taşır.

 

 • Anesteziye reaksiyonlar. Herhangi bir anesteziye karşı olumsuz reaksiyonlar mümkündür.
 • Kan pıhtıları. Bir cerrahi, özellikle bacaklarda veya pelvik organlarda (derin ven trombozu) derin bir damar içinde kan pıhtısı gelişme riskinizi artırabilir. Bir kan pıhtısı akciğerlerinize gider ve kan akışını (pulmoner emboli) bloke ederse, hasar hayatı tehdit edici olabilir.
 • Yara enfeksiyonu. Risk faktörlerinize ve acil bir sezaryene ihtiyacınız olup olmadığına bağlı olarak, bir kesi enfeksiyonu riski artmış olabilir.
 • Cerrahi yaralanma. Nadiren de olsa, bir kesi sırasında mesane veya bağırsakta cerrahi yaralanmalar meydana gelebilir. Sezaryen sırasında cerrahi bir yaralanma varsa, ek cerrahi gerekebilir.

Nasıl hazırlanırsın

Doktorunuz sezaryen öncesi bazı kan testleri önerebilir. Bu testler kan grubunuz ve kırmızı kan hücrelerinin ana bileşeni olan hemoglobin seviyeniz hakkında bilgi verecektir. Bu ayrıntılar, sezaryen sırasında kan transfüzyonuna ihtiyacınız olması durumunda sağlık ekibinize yardımcı olacaktır.

Vajinal bir doğum planlasanız bile, beklenmedik durumlara hazırlanmanız önemlidir. Sezaryen olasılığını, doktorunuzla  görüşün. Sorular sorun, endişelerinizi paylaşın. Acil bir durumda, doktorunuzun prosedürü açıklamak veya sorularınızı ayrıntılı olarak cevaplamak için zamanı olmayabilir.

Sezaryen sonrası dinlenmek ve iyileşmek için zamana ihtiyacınız olacak. Bebeğinizin doğumundan sonraki haftalar için vaktinden önce yardım almayı düşünün.

 

Prosedür sırasında

Anestezi.  Sezaryenlerin çoğunda, vücudunuzun sadece alt kısmını uyuşturan bölgesel anestezi (spinal) yapılır - prosedür sırasında uyanık kalmanıza izin verir. Acil bir durumda, bazen genel anestezi gerekebilir. Genel anestezi ile doğum sırasında hiçbir şey göremez, hissedemez veya duyamazsınız.

Doktorunuz bebeğinizi doğurmak için karın kesisi ve rahim kesisi kullanır.

 • Karın insizyonu. Doktor karın duvarından bir kesi yapacaktır. Genellikle kasık saç çizgisinin yakınında yatay olarak yapılır. Alternatif olarak, doktor göbeğin hemen altından kasık kemiğinin hemen üstüne kadar dikey bir kesi yapabilir. Doktorunuz daha sonra yağlı doku ve bağ dokusu yoluyla katman katman - insizyonlar yapacak ve karın boşluğunuza erişmek için karın kasını ayıracaktır.
 • Rahim insizyonu. Daha sonra uterus insizyonu yapılır - genellikle uterusun alt kısmı boyunca yatay olarak (düşük enine insizyon). Bebeğin uterusunuzdaki konumuna ve plasenta previa gibi komplikasyonlarınız olup olmadığına bağlı olarak diğer uterus insizyonları kullanılabilir.
 • Doğum. Bebek insizyonlar yoluyla doğar. Doktor bebeğinizin ağzını ve burnundaki sıvıları temizleyecek, sonra göbek kordonunu klempleyecek ve kesecektir. Plasenta uterusunuzdan çıkarılacak ve kesiler dikişlerle kapatılacaktır.

Bölgesel anesteziniz varsa, doğumdan hemen sonra bebeği duyabilir ve görebilirsiniz.

İşlem sonrası

Sezaryen sonrası, 48 saat hastanede kalacaksınız. 

Anestezinizin etkileri geçmeye başladığında, bol miktarda sıvı içmeniz ve yürümeniz teşvik edilir. Bu kabızlığı ve derin ven trombozunu önlemeye yardımcı olur.  Mesane kateteriniz yürümeye başladıktan sonra en kısa zamanda çıkarılacaktır.Sağlık ekibiniz enfeksiyon belirtileri için yara insizyonunuzu takip edip,pansumanınızı yapacaktır. 

Emzirdiğiniz anda emzirmeye başlayabilirsiniz. Hemşireniz veya emzirme danışmanı size kendinizi nasıl konumlandıracağınızı ve bebeğinizi rahat hissetmeniz için nasıl destekleyeceğinizi öğretecektir. Doktorunuz, ameliyat sonrası ağrınız için ilaçlar seçecektir.

Anne ve bebek için kontrol randevuları oluşturulduktan sonra genel durumunuz iyiyse reçeteniz düzenlenerek taburcu edilirsiniz.

Eve gittiğinizde

İyileşmeyi teşvik etmek için:

         İstirahat. Mümkün olduğunca dinlenin. Sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği her şeyi elinizin altında tutmaya çalışın. İlk birkaç hafta           bebeğinizden daha ağır olan herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının. Ayrıca çömelme konumundan kaldırmayın.

 • Ağrı kesici kullanın. İnsizyon ağrısını yatıştırmak için doktorunuzun verdiği ilacı kullanın.Ağrı kesici ilaçların çoğu emziren kadınlar için güvenlidir.
 • Cinsel birliktelikten kaçının. Enfeksiyonu önlemek için, sezaryen sonrası altı hafta boyunca seks yapmaktan kaçının.

 Sezaryen insizyonunuzda enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Karşılaştığınız belirti veya semptomlara dikkat edin. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

 • Kesi kırmızı, şişmiş veya akıntı varsa
 • Ateşiniz varsa
 • Ağır kanama varsa
 • Kötüleşen ağrı varsa

Doğumdan kısa bir süre sonra şiddetli ruh hali değişimleri, iştahsızlık, ezici yorgunluk ve yaşamda neşe eksikliği yaşarsanız, doğum sonrası depresyonunuz olabilir. Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, özellikle  belirtileriniz kendiliğinden kaybolmuyorsa, bebeğinize bakmakta veya günlük görevleri yerine getirmekte sorun yaşıyorsanız veya kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleriniz varsa doktorunuza başvurun.

Doğum sonrası bakımın doğumdan sonra tek bir ziyaretten ziyade devam eden bir süreç olmasını önemlidir. Doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde doktorunuzla temasa geçin. Doğumdan sonraki 6. haftada; doğum sonrası kapsamlı bir değerlendirme için doktorunuza danışın. 

Doğum ve doğum aşamaları: Bebeğim, zamanı geldi!

Doğum doğal bir süreçtir. İşte doğum ve doğumun üç aşaması sırasında neler beklenir  ve neler yapılabilir.

 

Her kadının doğumu, bir hamilelikten diğerine bile benzersizdir. Bazen doğum birkaç saat içinde biter. Diğer durumlarda, doğum annenin fiziksel ve duygusal dayanıklılığını test eder.

Doğuma olayların tipik sırasını anlayarak kendinizi hazırlayabilirsiniz.

 

Aşama 1: Latent ve aktif faz

 

Doğum ve doğumun ilk aşaması, serviksin açılmasına (genişlemesine) ve yumuşamasına, kısalmasına ve incelmesine (efasman) neden olan düzenli kasılmalar hissetmeye başladığınızda oluşur. Bu bebeğin doğum kanalına girmesini sağlar. İlk aşama, üç aşamadan en uzundur. Aslında kendi başına iki aşamaya ayrılmıştır - latent  faz (gizli aşama) ve aktif faz

 

Latent faz

Latent faz sırasında serviks genişler ve incelir. Hafif, düzensiz kasılmalar hissedeceksiniz.

Serviksiniz açılmaya başladığında, vajinanızdan net, pembe veya hafif kanlı bir akıntı görebilirsiniz. Bu hamilelik sırasında servikal açıklığı bloke eden mukus tıkacıdır.(nişan gelmesi)

Ne kadar sürer: Latent faz öngörülemez. İlk gebelikler için ortalama uzunluk saatten güne değişir. 

Ne yapabilirsiniz: Kasılmalarınızın sıklık ve yoğunluk artıncaya kadar, ne yapacağınızı siz belirleyebilirsiniz. Birçok kadın için latent faz rahatsız edici değildir. Sakin ve rahat kalmaya çalışın.

Bu aşamada eğer doktorunuz hastaneye yatışı henüz önermediyse (herhangi riskli bir durumunuz yoksa ) aşağıdakleri yapabilirsiniz.

 • Yürüyüşe çıkmak
 • Duş veya banyo yapmak
 • Rahatlatıcı müzik dinlemek
 • Doğum sınıfında öğretilen nefes veya rahatlama tekniklerini denemek
 • Pozisyonları değiştirmek
 • Beslenmenizi hafif ve sulu yemek şeklinde tercih edin

Suyunuz gelirse veya ciddi vajinal kanama yaşarsanız, derhal sağlık kuruluşuna başvurun.

Aktif faz

Şimdi gerçek işin başlama zamanı. Aktif doğum sırasında serviksiniz 4 cm'den 10 cm'ye kadar genişleyecektir. Kasılmalarınız daha güçlü, birbirine daha yakın ve düzenli hale gelecektir. Bacaklarınızda kramp olabilir ve bulantı hissedebilirsiniz. Sırtınızda artan basınç yaşayabilirsiniz. Henüz , hastaneye gitmediyseniz şimdi tam zamanı.

Doğum eylemi ilerledikçe ve acı yoğunlaştıkça ilk heyecanınız azalırsa şaşırmayın. İsterseniz ağrı kesici veya anestezi isteyin. Doğum ekibiniz sizin ve bebeğiniz için en iyi seçimi yapmak üzere sizinle işbirliği yapacaktır. 

Ne kadar sürer: Aktif faz genellikle dört ila sekiz saat veya daha fazla sürer. Ortalama olarak, serviksiniz saatte yaklaşık bir santimetre genişler.

Yapabilecekleriniz: Artan  rahatsızlığınızla mücadele etmek için nefes alma ve rahatlama tekniklerini deneyin. Doğum sınıfında öğrendiklerinizi kullanın veya sağlık ekibinizden öneriler isteyin.Sizi rahatlatacak yakınlarınızdan birinin yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Eş, anne veya yakın arkadaş  gibi. Tabi bu kişilerin sizden daha sakin kişiler olması gerekir.

Kendinizin ve bebeğinizin yakından izlenmesine izin vermek için belirli bir konumda olmanız gerekmedikçe, aktif eylem sırasında rahatlığı teşvik etmek için şu yolları göz önünde bulundurun:

 • Pozisyonları değiştirme
 • Büyük bir lastik topun üzerinde esneme (doğum topu)
 • Sıcak bir duş veya banyo yapma
 • Kasılmalar ile nefes alarak yürüme
 • Kasılmalar arasında hafif bir masaj yaptırma

Aktif fazın son kısmı - genellikle geçiş olarak adlandırılır - özellikle yoğun ve acı verici olabilir. Kasılmalar birbirine yaklaşacak ve 60 ila 90 saniye sürebilir. Bel ve makatta baskı hissedeceksiniz. Eğer itme isteğini hissediyorsanız, ebeye mutlaka bildirin.

Ikınmak istiyorsanız, ancak tamamen genişlemediyseniz, doktorunuz sizden geri durmanızı isteyebilir. Çok erken ıkınmak sizi yorabilir  ve serviksinizin şişmesine neden olabilir, bu da doğumu geciktirebilir. Geçiş genellikle 15 ila 60 dakika sürer.

Aşama 2: Bebeğinizin doğumu

 

Zamanı geldi! Bebeğinizi eylemin ikinci aşamasında kucağınıza alacaksınız.

Ne kadar sürer: Bebeğinizi dünyaya getirmek birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Epidural olan ve ilk kez anne olan kadınlar için daha uzun sürebilir.

 

Ne yapabilirsiniz: Ikın ! Doktorunuz her kasılma sırasında sizden aşağı inmenizi isteyecek ve ne zaman itmeniz gerektiğini size söyleyecektir. 

Ikınmalarınızın bebeği ilerletecek güçte olması ve mümkün olduğu kadar nefes almadan uzun süreli olması çok önemlidir. Güçsüz ve kısa süreli ıkınmalar veya bağırmalar sadece sizi yormuş olur,  bebeğinizi ilerletmez.

Bir noktada, daha nazikçe itmeniz istenebilir - ya da hiç istenmeyebilir. Yavaşlamak, vajinal dokularınızda yırtılmak yerine esneme süresi verir. 

Bebeğinizin kafası doğduktan sonra, bebeğin vücudunun geri kalanı kısa süre içinde takip edecektir. 

Aşama 3: Plasentanın doğumu

 

Bebeğiniz doğduktan sonra büyük bir rahatlama hissi hissedeceksiniz. Bebeği kollarınızda veya karnınızda tutabilirsiniz. Ona muhakkak dokunun. Göğsünüzün üzerine koyun ve nasıl sakinleştiğine şahit olun. Sonuçta o da çok uzun bir yoldan geldi ve çok yorgun. 

Bu arada hala çok şey oluyor. Eylemin üçüncü aşamasında plasentayı doğuracaksınız.

Ne kadar sürer: Plasenta genellikle beş ila 30 dakika içinde doğar, ancak işlem bir saat kadar sürebilir.

 

Ne yapabilirsiniz: Rahatlayın! Şimdiye kadar odaklanmanız bebeğinize kaymıştır. Etrafınızda olup bitenlerden habersiz olabilirsiniz. İsterseniz bebeğinizi emzirmeyi deneyin.

Hafif kasılmalar yaşamaya devam edeceksiniz. Birbirine çok yakın ve daha az acı verici olacaklar. Plasentayı doğurmak için bir kez daha itmeniz istenecektir. Rahim kasılmalarını teşvik etmek ve kanamayı en aza indirmek için plasenta doğumundan sonra ilaç verilebilir.

Doktorunuz plasentayı inceleyerek sağlam olduğundan emin olacaktır. Kanama ve enfeksiyonu önlemek için kalan fragmanlar uterustan çıkarılmalıdır. 

Plasentayı doğurduktan sonra rahminiz normal boyutuna dönmesine yardımcı olmak için kasılmaya devam edecektir.

Sağlık ekibinizin bir üyesi uterusun sağlam ve kasılı olduğunu hissettiğinden emin olmak için karnınıza masaj yapacaktır.

Doktorunuz, vajinal bölgenizin herhangi bir dikişe veya onarıma ihtiyacınız olup olmadığını da belirleyecektir. Anesteziniz yoksa, dikilecek bölgeye lokal anestezi enjeksiyonu yapılır.

Şimdi ne olacak?

 

Bu özel zamanı bebeğinizle birlikte değerlendirin.  Doğum mucizesiyle mutlu olun çünkü artık bir ANNEsiniz...

ADRES

Kültür Sok. E5 Yolu No:1 Bahçelievler / İstanbul

Randevu Al

Randevu Al

E-Posta

bilgi@drgonulcimen.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma 8.30 -17.30 Cumartesi 8.30- 18.30

drgonulcimen.com,

1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Medical park bahçelievler hastanesi kadın doğum doktorları, İstanbul avrupa yakası, hizmet bölgesi olarak bahçelievler ilçesi, yayla, yenibosna, şirinevler, kocasinan ve bakırköy ilçesi , ataköy, basınköy, florya, yeşilköy, yeşilyurt semtlerine yakındır.